طرح توجیهی تولید انواع گل و گیاهان دارویی و صنعتی

 

طرح توجیهی گیاهان دارویی و صنعتی

 

◉ طرح توجیهی چیست ؟ گزارشی که توجیه پذیری یک طرح را در ابعاد مختلف از قبیل بازار ، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد ، گزارش طرح توجیهی ، نام دارد.

طرح توجیهی گیاهان دارویی و صنعتی

 

◉ طرح توجیهی تولید انواع گل و گیاهان دارویی و صنعتی 

گیاهان دارویی گیاهانی هستند که اندام‌های آن‌ها حاوی مادهٔ مؤثره میباشد. این ماده که کمتر از ۱٪ وزن خشک گیاه را تشکیل می‌دهد، دارای خواص دارویی مؤثر بر موجودات زنده است. گیاهان دارویی که قرن ها  برای درمان بیماری های مختلف در انسان ها بودند، جایگزینی داروهای شیمیایی  شدند و عطاری هایی که بوی خوش گیاهان دارویی آنها از چندین متر آن طرف تر به مشام افراد سالم و بیمار می رسید، جای خود را به داروخانه های متعددی داده اند که در قفسه های شیک آنها داروهای شیمیایی با نظم خاصی در کنار هم قرار گرفته اند.

در کشور بیش از 8000 گونه گیاهی و حدود 1000 گونه گیاه دارویی وجود دارد که در این میان، 600 تا 800 گونه گیاهی، دارویی بودنشان اثبات شده است. به غیر از فواید پزشکی این گیاهان، اشتغالزایی و کارآفرینی مهم‌ترین جنبه مورد توجه در این بحث است. از کشت این گیاهان تا فرآوری و تبدیل آنها به داروهای گیاهی زمینه مساعدی برای ایجاد شغل فراهم می‌شود.

هدف از تولید گیاهان دارویی، تهیه محصولی است که درمانگر باشد، برای تولید 10 لیتر اسانس گیاه دارویی مریم گلی نیاز است تا حدود 10 تن از این محصول فرآوری شود که با تمام هزینه‌ها از ابتدای کاشت تا انتهای تولید اسانس در حدود 250 تا 300 میلیون تومان هزینه به همراه خواهد داشت، اما امکان تهیه اسانس سنتزی یا مصنوعی آنکه وارداتی و مضر و سرطان‌زا میباشد هم با قیمت حدود 50 میلیون تومان وجود دارد. بسته به نوع گیاه پرورشی هزینه‌های تولید متفاوت میباشد، مثلاً برای کشت بادرنجبویه در یک هکتار نیاز به تهیه 120 هزار نشا با قیمت هر عدد 70 تومان وجود دارد درحالی‌که برای کشت هر هکتار به‌لیمو 70 هزار نشا نیاز است که هر کدام ما بین 450 تا 600 تومان قیمت دارند.

◉ توضیحات طرح توجیهی :

موضوع طرح
ظرفیت طرح
محل اجرای طرح
سرمایه گذاری کل
سهم آورده متقاضی
سهم تسهیلات
اشتغال زایی
دوره بازگشت سرمایه

 

◉ موضوع طرح : طرح توجیهی تولید انواع گل و گیاهان دارویی و صنعتی 

◉ تعداد صفحات : 18طرح توجیهی گیاهان دارویی و صنعتی

◉ حجم فایل : 377 کیلوبایت

◉ تعداد دانلود : 39

◉ تهیه شده در سال : 1397

◉ قیمت :  30000 تومان

 

خرید

97 بازدید