طرح توجیهی پرورش ماهی در قفس (97)


پرورش ماهی در قفس

 

◉ طرح توجیهی چیست ؟ گزارشی که توجیه پذیری یک طرح را در ابعاد مختلف از قبیل بازار ، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد ، گزارش طرح توجیهی ، نام دارد.

پرورش ماهی در قفس

 

◉ طرح توجیهی پرورش ماهی در قفس (97)

ماهی نام دسته ای از جانداران خون‌ سرد آبزی میباشد. آنها به کمک باله میتوانند در آب حرکت کنند، هنگام دور زدن از باله‌ های سینه‌ای و هنگام حرکت سریع از بالهٔ دُمی خود استفاده می‌کنند. پوست بدن ماهی‌ها از پولک های فراوانی پوشیده شده و خاصیت لغزندگی دارد. ماهی‌ها با آبشش‌های دو طرف سر خود تنفس می‌کنند. ادامهٔ نسل ماهی‌ها با تخم ریزی در آب صورت می‌گیرد که از هر تخم یک ماهی متولد میشود. بطور کلی می‌توان گفت ماهی‌ها در دستهٔ آبزیان جای دارند و تخم گذارند.ماهی یکی از منابع با ارزش برای انسان‌ها میباشد به ویژه منبع خوراکی. ماهیگیران عمده یا افرادی که تنها برای گذراندن زندگی خود ماهی می‌گیرند این جانور را از فضای وحش صید می‌کنند یا از استخرها یا قفس‌هایی که در اقیانوس کار گذاشته‌اند ماهی بدست می‌آورند. همچنین برخی از ماهی ها را برای فروش به عنوان حیوان خانگی صید می‌کنند و در آکواریوم‌ها به نمایش می‌گذارند. در گذشته در میان برخی فرهنگ‌ها، ماهی نقش ایزدی داشت از این رو به عنوان نماد مذهبی یا هنری در برخی کتاب‌ها و فیلم‌ها نماد ماهی دیده می‌شود.

قفس های مزرعه ماهی در دریاها، سواحل، دریاچه ها، رودخانه ها آب های پشت سدها و… کار گذاشته میشود. در کشور ما با توجه به ظرفیت های موجود در کشور و وجود 5700 کیلومتر ساحل در شمال و جنوب، اجرای طرح پرورش ماهی در قفس از سیاست های مهم و جدی شیلات در سواحل است.یکی از روش های متداول در دنیا که در ایران هم از آن استفاده میشود پرورش ماهی در قفس میباشد. این نوع پرورش که در عمق 30 متری دریاها انجام میگیرد توسط قفس هایی از جنس پلی اتیلن مدور با قطر 16 متر بوده که هر کدام از قفس ها به وسیله چهار بویه خاکستری احاطه شده است که در زیر این بویه ها در عمق 5 متری صفحه رابطی قرار دارد که قفس‌ ها به این صفحات متصل میشود. برای پرورش ماهی به این صورت ابتدا بچه ماهی‌ هایی به وزن 8 گرم را از مراکز پرورش و تکثیر ماهی خریداری کرده، سپس در قفس‌هایی از جنس پلی‌ اتیلن نگهداری و تغذیه میشوند. در این سیستم امکان غذادهی به‌صورت دستی و اتوماتیک وجود دارد.

امروزه پرورش ماهی در قفس مورد توجه محققین و همچنین مورد توجه پرورش دهندگان قرار گرفته است. عواملی مانند : افزایش مصرف جهانی ماهی، کاهش صید ماهیان دریایی و سودآور و اقتصادی بودن باعث شده است که توجه به پرورش ماهی در قفس افزایش یابد. صید و پرورش ماهی به روش‌ های قدیمی علاوه بر سختی کار، نیازمند به فضا های خاصی بوده و هزینه تمام شده بالا باعث میشود که تولیدکننده و مصرف کننده هر دو ناراضی باشند. از این رو است که به وجود آوردن راهکارهای جایگزین می تواند برای رفع این مشکلات چاره‌ساز باشد که از آن جمله می توان به استخرهای پرورش ماهی در قفس اشاره نمود.

◉ توضیحات طرح توجیهی :

موضوع طرح
ظرفیت طرح
محل اجرای طرح
سرمایه گذاری کل
سهم آورده متقاضی
سهم تسهیلات
اشتغال زایی
دوره بازگشت سرمایه

 

◉ موضوع طرح :طرح توجیهی پرورش ماهی در قفس (97)

◉ تعداد صفحات :20پرورش ماهی در قفس

◉ حجم فایل:  257 کیلوبایت

◉ تعداد دانلود : 39

◉ تهیه شده در سال : 1397

◉ قیمت :  25000 تومان

 

خرید
208 بازدید