طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی یک مگا وات (97)


احداث نیروگاه خورشیدی یک مگا وات

 

◉ طرح توجیهی چیست ؟ گزارشی که توجیه پذیری یک طرح را در ابعاد مختلف از قبیل بازار ، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد ، گزارش طرح توجیهی ، نام دارد.

احداث نیروگاه خورشیدی یک مگا وات

 

◉ طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی یک مگا وات (97)

انرژی خورشیدی منحصربه‌فردترین منبع انرژی تجدیدپذیر در جهان است و منبع اصلی تمامی انرژی‌های موجود در زمین است. انرژی خورشیدی به صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌تواند به اشکال دیگر انرژی تبدیل شود.  انرژی خورشید همانند سایر انرژی‌ها بطور مستقیم یا غیر مستقیم می‌تواند به دیگر اشکال انرژی مانند گرما و الکتریسیته و… تبدیل شود. اما موانعی شامل (ضعف علمی و تکنیکی در تبدیل به علت کمبود دانش و تجربه میدانی , متغیر و متناوب بودن مقدار انرژی به دلیل تغییرات جوی و فصول سال و جهت تابش , محدوده توزیع بسیار وسیع) موجب شده است تا استفاده کمی از این انرژی صورت بگیرد.

هزینه احداث ۱۶۰۰ مگا وات نیروگاه سیکل ترکیبی و شبکه مورد نیاز آن افزون‌بر ۶۴۵۰ میلیارد تومان می باشد که سالانه ۸۵۰ میلیارد تومان آن متعلق به هزینه سوخت بدون احتساب هزینه راهبری است در صورتی که هزینه احداث نیروگاه خورشیدی با همان توان ۶۰۰۰ میلیارد تومان می باشد. مقایسه دو عدد ۶۰۰۰ و ۶۴۵۰ میلیارد تومان حاکی از آن است که از نظر اقتصاد ملی، مولد خورشیدی در همان سال نخست ارزان‌تر از نیروگاه حرارتی متمرکز است. لازم به ذکر است برای نصب و راه‌اندازی نیروگاه یک مگا وات خورشیدی با توجه به استفاده از فاکتورهایی که در قیمت نهایی تأثیرگذارند نیاز به سرمایه 400 تا 450 میلیون تومان دارید.

در حال حاضر حدود ۳۰۰ مگا وات ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور وجود دارد که براساس برنامه وزارت نیرو، قرار است در ۱۰ سال آینده حدود ۸ هزار مگا وات انرژی‌های بادی و خورشیدی به این ظرفیت اضافه شود. البته از آن جایی که مصرف برق کشور در روزهای گرم سال بسیار زیاد است پیشنهادات در زمینه بالا بردن گستره استفاده از انرژی خورشیدی نیز زیاد می‌شود. البته کشور از این ظرفیت برخوردار می باشد و گویای این مطلب نیز حضور سرمایه‌گذاران خارجی در این صنعت است.

◉ توضیحات طرح توجیهی :

موضوع طرح
ظرفیت طرح
محل اجرای طرح
سرمایه گذاری کل
سهم آورده متقاضی
سهم تسهیلات
اشتغال زایی
دوره بازگشت سرمایه

 

◉ موضوع طرح :طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی یک مگا وات (97)

◉ تعداد صفحات :15احداث نیروگاه خورشیدی یک مگا وات

◉ حجم فایل:  278 کیلوبایت

◉ تعداد دانلود : 39

◉ تهیه شده در سال : 1397

◉ قیمت :  30000 تومان

 

خرید
81 بازدید